Een grote meerderheid van de Duitse werknemers gelooft dat het inzetten van robots in fabrieken de concurrentiepositie van het land versterkt. Drie op de vier zijn ervan overtuigd dat robotica kan helpen om het tekort aan vakmensen op te vangen. Ongeveer 80 procent ziet graag dat robots gevaarlijk, ongezond of eentonig werk overnemen. Dat blijkt uit de Trend Index 2025 van automatica, gebaseerd op interviews met 5.000 werknemers in vijf landen.
Het versterken van de concurrentiepositie is een van de belangrijkste taken van de nieuwe Duitse regering. De industrie speelt hierin een centrale rol. Verontrustend is dat de robotdichtheid in Chinese fabrieken inmiddels hoger is dan in Duitsland. China verdubbelde tussen 2019 en 2023 het aantal robots per fabrieksmedewerker. Volgens de International Federation of Robotics (IFR) steeg China in 2023 naar de tweede plaats wereldwijd met 470 robots per 10.000 werknemers. Duitsland zakte naar de vierde plaats met 429 eenheden, terwijl Japan op vijf staat met 419.
Vuil, eentonig, gevaarlijk: robots nemen impopulair werk over
De Trend Index van automatica baseert zich op interviews met ruim 1.000 werknemers in Duitsland, Japan, China, de VS en het Verenigd Koninkrijk. In Duitsland vindt ongeveer driekwart van de respondenten dat robots bijdragen aan een sterkere concurrentiepositie en helpen om de industriële productie in eigen land te houden. In China ligt dit aandeel zelfs op zo’n 80 procent. In de VS zijn het er slechts twee op de drie.
Robots bieden oplossing voor personeelstekorten
Het tekort aan vakmensen is een belangrijke drijfveer voor automatisering. Driekwart van de respondenten ziet robotica als een oplossing. De Trend Index laat zien dat het vertrouwen in een betere toekomst van werk groot is: een overgrote meerderheid wil onaantrekkelijke taken in fabrieken overlaten aan robots. 85 procent gelooft dat robots het risico op letsel bij gevaarlijk werk verkleinen. En 84 procent ziet robots als cruciale hulp bij het omgaan met gevaarlijke stoffen. Bovendien verwacht 70 procent dat robots oudere werknemers in staat stellen om langer actief te blijven op de arbeidsmarkt.
automatica 2025: oplossingen voor het mkb
“Robotica en automatisering bieden veel potentieel om het personeelstekort aan te pakken en werkomstandigheden te verbeteren, doordat ze onaantrekkelijk werk overnemen,” zegt Dr. Dietmar Ley, voorzitter van de VDMA Robotics + Automation Association. “Bovendien is het nog nooit zo eenvoudig geweest voor bedrijven om te profiteren van industriële robotica. Door technologische vooruitgang worden robots steeds gebruiksvriendelijker. Binnenkort is het instellen en bedienen ervan net zo eenvoudig als het gebruik van een smartphone.”
Dr. Reinhard Pfeiffer, directeur van Messe München, benadrukt dat robotica en automatisering geen banen kosten, maar juist werkgelegenheid veiligstellen en de concurrentiekracht van de industrie versterken. “De Duitse industrie staat voor grote uitdagingen,” aldus Pfeiffer. “Tijdens automatica presenteren circa 750 exposanten uit zo’n 40 landen praktische oplossingen, verspreid over zes beurshallen. Als toonaangevende internationale ontmoetingsplek voor geautomatiseerde en slimme productie, biedt automatica een ideale gelegenheid voor kennisuitwisseling en inspiratie.”