Home Bots & BusinessA3: Robotbestellingen versnellen in derde kwartaal, automatisering wordt strategisch

A3: Robotbestellingen versnellen in derde kwartaal, automatisering wordt strategisch

door Marco van der Hoeven

Het aantal bestelde robots in Noord-Amerika is in het derde kwartaal van 2025 toegenomen. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de Association for Advancing Automation (A3). Bedrijven bestelden in totaal 8.806 robots ter waarde van 574 miljoen dollar. Dit betekent een stijging van 11,6 procent in aantallen en 17,2 procent in omzet ten opzichte van een jaar eerder.

Opvallend is dat 59 procent van de bestellingen afkomstig was van niet-automotive bedrijven. Vooral de voedingsmiddelen- en consumentengoederensector liet een sterke groei zien, met een toename van 105 procent ten opzichte van het derde kwartaal van 2024. Ook autobouwers bestelden fors meer (+68 procent). De metaalindustrie groeide met 11 procent en andere sectoren met 8 procent. Daarentegen daalden de bestellingen vanuit toeleveranciers in de auto-industrie met 25 procent, terwijl de kunststof- en rubbersector een afname van 35 procent liet zien.

A3 breidde ook zijn rapportage over collaboratieve robots verder uit. In het derde kwartaal werden 1.174 van deze zogeheten ‘cobots’ besteld, goed voor een omzet van 42 miljoen dollar. Dit komt neer op 13,3 procent van het totale aantal bestellingen en 7,2 procent van de omzet. In de eerste negen maanden van 2025 werden in totaal 4.259 collaboratieve robots besteld, ter waarde van 156 miljoen dollar—goed voor 16,1 procent van de aantallen en 9,4 procent van de omzet. A3 is van plan zijn cobot-rapportage verder uit te breiden met groeicijfers en trends per sector.

Over de eerste drie kwartalen van 2025 gemeten, kwam het totaal aantal robotbestellingen in Noord-Amerika uit op 26.441 stuks, met een gezamenlijke waarde van 1,7 miljard dollar. Dat betekent een stijging van 6,6 procent in aantallen en 10,6 procent in omzet ten opzichte van dezelfde periode in 2024.

“Het is positief om te zien dat de vraag naar robotica weer aantrekt ten opzichte van vorig jaar, met steeds meer automatiseringsprojecten die opnieuw van start gaan,” aldus Alex Shikany, Executive Vice President bij A3. “Hoewel 2025 een jaar was met veel economische en beleidsmatige onzekerheden, en investeringen onder druk stonden, zien we ook lichtpuntjes. De belangstelling voor automatisering groeit, met meer bezoekers op evenementen zoals Automate. Steeds meer bedrijven bekijken automatisering als een strategische keuze op de lange termijn. Die ontwikkeling zien we nu terug in de bestellingen, vooral vanuit de industrie in brede zin. Naarmate de industriële productie in 2026 verder aantrekt en de toeleveringsketens zich stabiliseren, verwachten we dat automatisering een blijvende prioriteit blijft voor fabrikanten die willen concurreren, weerbaarder willen worden en arbeidsmarktkrapte willen opvangen.”

Misschien vind je deze berichten ook interessant